Intel Optane SSD Nihayet Piyasaya Çıktı!

2015 yılı içerisinde duyurulan Intel’in Optane adlı veri depolaması teknolojisi 2016 yılında raflarda kullanıcılar için satışa sunulacaktı fakat çok uzun bir süre çıkmaz içinde kaldı ve bir türlü piyasalara sürülemedi. Hatta 2017 yılına sarkacak duyumları geldikten sonra umutlar tam da tükenmeye başlamışken, bugün Intel, 375 GB’lık ilk Optane SSD’sini piyasaya nihayet çıkardı.

Bugüne kadar karşımıza çıkabilecek en hızlı yanıt veren SSD olarak hayatımıza girecek olan bu teknoloji, düşük gecikmeli, ultra dayanıklı, yüksek QoS ve yüksek verimlilik lideri bir kombinasyon sunuyor. Intel Optane SSD DC P4800X serisiyle karşımıza çıkacak olan SSD nihayet piyasalara resmi bir şekilde sürüldü. Devrim niteliği taşıyan yeni 3D XPoint belleğine sahip haliyle üretilmiş olan SSD DC P4800X, bellek ve depolama özelliklerini bir araya getirebilecek ilk ürün olarak ön plana çıkmış durumda. Bu çözüm, yeni bir veri katmanı sağlayaraktan depolamayla ilgili tüm sorunları aşmak için yardımcı oluyor. Ayrıca hızlı önbellekleme ve depolama uygulamalarını hızlandırma özelliğine de sahip. Ek olarak sunucu başına ölçeği arttırabilip, gecikmeye duyarlı iş maliyetlerini de düşürüyor.

Intel Optane SSD’ler şimdilik yüksek bir fiyata piyasaya sürüldü. 375 GB’lık modelinin fiyatı 1520 dolar üzerinden piyasalara sürüldü. Yakın bir zaman diliminde ise 750 GB ve 1 TB’lık sürümlerinin de gelmesi bekleniyor.

. Intel Optane Sistem Gereksinimleri

. Intel Kaby Lake işlemci

. Intel 200 Serisi anakart

. M.2 tip 2280-S1-B-M yada 2242-S1-B-M konektörü

. 2 ya da 4 kanallı PCH Remapped PCIe kontrolcüsü

. (NVMe) v1.1 standardı B-M anahtarı

. Intel RST sürücüsü 15.5 destekli BIOS

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir