Kriptolu Telefonlar 45 Saniye İçerisinde Deşifre Ediliyor!

Mobil cihazlar hayatımızın her yerinde bir parçası konumuna gelmiş durumdalar artık. Bir çok bilgi ve belgemizi depolayabiliyoruz mobil cihazlara. Dünyanın dev teknolojileri ise bu yüzden mobil cihazlardaki güvenlik detaylarını her geçen gün daha da güçlendirmek için uğraşıyorlar. Şimdilik hayatımızda yer alan mobil cihazlar her ne kadar güvenlik özellikleri iyi konumda olsa da güvenlik duvarları aşılamaz durumda değiller elbette.

İşte tam da bu nedenlerden dolayı devlet adamları kriptolu dediğimiz yüksek güvenlikli telefonlar kullanıyor. Fakat bir çok devlet adamının başına gelenlerden biliyoruz ki kriptolu telefonların şifresi bile kırılabiliyor. Hem de rekor denebilecek bir sürede.

Aralarında mevcut haldeki Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Eski Başbakan Prof. Ahmet Davutoğlu ve Mit Müsteşarı Hakan Fidan’ın da bulunduğu devlet adamlarının kriptolu telefonlarının dinlenmesine dair yürütülen davada ortaya çıkan detaylara göre, bu yüksek güvelikli kriptolu cihazların şifrelerinin kırılma süresi sadece 45 saniyelik bir süre içerisinde yapılmış.

Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı ve TÜBİTAK’ta görev almış 28 ismin yargılandığı davada, Yüksek Elektronik mühendisi, mobil şebeke uzmanı Mesut Rusçuk, ODTÜ Kriptografi Ana Bilim Dalı Başkanı Profesör Doktor Ferruh Özbudak ve öğretim üyesi Doçent Doktor Murat Cenk, yaptıkları detaylı araştırmalar sonucu oluşturdukları raporu mahkemeye sundular.

18 telefon üzerinde inceleme yapıldığı belirtilen bu raporda, bu kriptolu telefonlarda çok ciddi güvenlik zafiyetlerinin bulunduğu saptanmış. Raporda yer alan bir kısımda aynen şöyle ifade edilmiş. “Yapılan testlerde standart bir dizüstü bilgisayar işlemci gücü ve hafıza kapasitesiyle yaklaşık 45 saniye içinde kriptolu metnin tamamen kırılabildiği tespit edilmiştir.”

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir